Première mention en 1352
Do knížek dějepisu se obec dostala kvůli bitvě, která přispěla k ukončení konfliktu známého jako třicetiletá válka (1618–1648).
Při jankovské tragédii 6. března 1645 zemřelo na 7 000 lidí, kteří spočívají v hromadných hrobech v širokém okolí obce. V minulosti byla stručná zmínka o jankovské bitvě v čítankách, víc se o ní začalo mluvit až po roce 1989. Tehdy se objevila myšlenka udělat v Jankově pietní místo a začalo se jednat s historiky. Votický farář Václav Šusta pak navrhl udělat mohylu a památník v místě, kde bylo nejvíce pohřbených, padla volba na Habrovku mezi Jankovem a Ratměřicemi. Památník tam byl odhalen v roce 1995 za účasti několika stovek diváků, včetně zástupců Švédska, Německa a Rakouska. Od roku 2006 je u něj jedno ze zastavení naučné stezky nazvané Po stopách bitvy u Jankova. Vybudovala se s pomocí první dotace získané z evropských fondů, byla tehdy ve výši 1,34 milionu korun. Dalším pietním místem v okolí je například kříž v Bedřichovicích u kostela sv. Vavřince, kde byla den před památnou bitvou zabita švédská hlídka.
Au moment où le 6 mars 1645, par un matin glacial, l’armée suédoise avec un lion dans ses armoiries et l’armée impériale (avec une aigle dans l’étendard) se trouvaient face à face aux hauteurs dominant la ville de Jankov, il fallait attendre trois longues années encore pour arriver à la paix de Westphalie qui a mis fin à trente ans de combats sanglants. Avant la bataille de Jankov et après, on a livré de nombreuses batailles dans toute l’Europe de l’Ouest et du Nord.
Sélectionner tous Annuler tout
Vložením fotografie a jejím odesláním souhlasím s jejím zobrazením na webech a aplikacích publikovaných z databáze posazavi.com a na webu strednicechy.cz. Zároveň čestně prohlašuji, že jsem autorem fotografie. Provozovatel si vyhrazuje právo na nezveřejnění fotografií.